Aktualne projekty

Trwa nabór uczestników do kolejnej edycji projektu! 

Już 15 października o godz. 15.15 w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa przy ul.Powst.Śl.1 w Zgorzelcu odbędzie się spotkanie informacyjne nt. szkolenia. W spotkaniu będą uczestniczyć przedstawiciele niemieckiej firmy BSW Sachsen z Drezna. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych podjęciem nauki w Niemczech.


Kształcenie zawodowe w Niemczech!
W Niemczech istnieje możliwość kształcenia zawodowego w systemie dualnym. Jest to dwutorowy system edukacyjny, polegający na równoczesnym kształceniu zawodowym w zakładzie pracy oraz w fachowej szkole zawodowej. Kształcenie zawodowe (po niemiecku Ausbildung) odbywa się na podstawie umowy zawartej między zakładem kształcącym a uczniem. W zależności od zawodu i branży nauka trwa od 3 do 3,5 roku. Przez cały czas trwania nauki uczeń otrzymuje miesięczne wynagrodzenie i świadczenia socjalne. Niemiecki system nauki zawodu – kształcenie dualne, nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Nie można go porównywać do znanych nam zasadniczych szkół zawodowych. Ausbildung nie zamyka drogi do matury czy studiowania na uczelni wyższej. Co więcej, umożliwia naukę nawet w takich zawodach, które w Polsce wymagają wyższego wykształcenia. Kształcenie jest dla osób w wieku 18-30. Podczas nauki zawodu otrzymujesz stałe miesięczne wynagrodzenie. Koszt zakwaterowania pokrywa pracodawca. W przypadku kształcenia zawodowego nie ma jednak z góry określonych wymagań dotyczących ukończonej szkoły. Zakłady pracy (firmy) same decydują, których kandydatów wybiorą. Ważne, aby mieć dobre oceny, być mocno zmotywowanym do intensywnej nauki języka i zawodu. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem szkoły.

Dualny system kształcenia zawodowego 2019

Kolejna edycja już za nami. Do projektu przystąpiło 7 osób. W sierpniu rozpoczęli naukę w Niemczech na wybranym przez siebie kierunku kształcenia (przemysłowo-technicznym ( operator obrabiarek, mechatronik, mechanik konstrukcyjny), kucharz i specjalista d/s organizacji usług gastronomicznych lub hotelarskich).
Nauka j.niemieckiego trwała od 29 października 2018r. do 27 czerwca 2019r.

Stypendium płacone przez pracodawców pokrywa koszt utrzymania, zakwaterowania i ubezpieczenia w Niemczech.

 

Dualny system kształcenia zawodowego 2018

IMG-20180702-WA0011

29 czerwca zakończyliśmy kolejną edycję projektu realizowanego wraz z Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft Sachsen, który bazuje na założeniach realizowanego w ubiegłych latach projektu MobiPro-EU. Tym razem w projekcie wzięło udział 7 uczestników. Nauka jezyka niemieckiego trwała od 15 lutego do 29 czerwca, przygotowując uczestników do dalszej nauki i praktyki w Niemczech, w wybranym zawodzie u konkretnego pracodawcy. Koszt zakwaterowania i stypendium podczas pobytu w Niemczech pokrywa pracodawca. 

4 marca o godz. 18.30 w faktach wrocławskich ukazala się relacja osób, które podjęły już naukę w Niemczech.
Można ją obejrzec pod linkiem: 

http://wroclaw.tvp.pl/36258970/04032018-1830

Dualny system kształcenia zawodowego 2017
20170629_154626_resized_1
To kolejny projekt realizowany przez Językową Kuźnię Talentów  wraz z Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft Sachsen, w skrócie BSW, który bazuje na założeniach realizowanego w ubiegłych latach projektu MobiPro-EU. To bezpłatne przygotowanie językowe w Zgorzelcu, praktyki i nauka zawodów przemysłowo technicznych w Saksonii. Za nami kolejna edycja, w której wzięło udział 6 uczestników. Po przygotowaniu językowym, od 17.07.2017 do 27.07.2017 odbyli miesięczne praktyki zawodowe u niemieckich pracodawców. Od 04 sierpnia rozpoczęli 3-letnią naukę w szkołach BSW z gwarancją zatrudnienia. Otrzymają również stypendium płacone przez niemieckich pracodawców, które pokrywa koszty utrzymania, zakwaterowania i ubezpieczenia w Niemczech.

Projekt MObiPro-EU 2016

DSC_4133
II edycja projektu rozpoczęła się 9 lutego 2016r. Tym razem naukę rozpoczęło 6 uczestników w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Od lutego do czerwca uczestnicy uczyli się języka niemieckiego,aż do osiągnięcia poziomu B1, a już w lipcu wyjechali na 4-tygodniowe praktyki do Niemiec. Od 1 sierpnia rozpoczęli kształcenie zawodowe w wybranym przez siebie zawodzie w Niemczech w Dolnej Saksonii.

Projekt MObiPro-EU 2015
DSC_0088
Bezpłatne kształcenie językowe i zawodowe dla osób od 18-27 lat
Projekt adresowany jest dla osób ze znajomością języka niemieckiego na poziomie A2-B1. Osoby te biorą udział w bezpłatnym kursie języka niemieckiego oraz przygotowaniu zawodowym w Niemieckiej firmie. Po pomyślnym ukończeniu szkolenia mają zagwarantowane zatrudnienie w firmie, w której odbywała się praktyczne nauka zawodu oraz dalszy rozwój zawodowy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. Szczegółowe informacje dot. projektu znajdują się także w folderze, w zakładce linki.
W 2015r. w lutym w projekcie wzięło udział 10 uczestników, z czego 6 osób od września 2015r.rozpoczęło kształcenie zawodowe na  terenie Niemiec w Dolnej Saksonii, w zawodach  branży przemysłowej i mechanicznej.
Więcej informacji

Projekt DAZIA  „ Poprzez wymiany do integracji z rynkiem pracy”
Dazia
Centrum Edukacji Zawodowej uczestniczy i wspiera działania Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz  Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft gGmbH z Drezna jednostek, które zainicjowały realizację projektu „DAZIA” (Poprzez wymiany do integracji z rynkiem pracy – Durch Austausch Zur Integration am Arbeitsmarkt).
Celem projektu jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy o doświadczeniach bezpośrednich partnerów transnarodowego programu i projektu EFS „IdA”, ale również próba stworzenia ram szerokiej współpracy instytucji lokalnych na obszarze Euroregionu Nysa. Proces ten ma zostać wsparty poprzez prezentację doświadczeń osób, które kierowały, bądź bezpośrednio odpowiadały za wykonywanie zadań – codziennej pracy z grupą docelową tj. osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Więcej informacji o projekcie
 
Projekt IDA – Integracja poprzez wymianę międzynarodową
DSC_0086
Centrum Edukacji Zawodowej "Językowa Kuźnia Talentów" kontynuuje projekt: "IdA – Wymiana młodzieży z 3 krajów, położonych nad Łabą i Nysą"  zapoczątkowany przez zgorzelecką Euro-Szkołę w 2009r wspólnie z BSW Sachsen przez Niemieckie Ministerstwo Pracy i Zatrudnia polegającym na zdobyciu praktyki zawodowej młodych ludzi. Projekt ma na celu zwiększenie szans zatrudnienia bezrobotnej młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. W ramach projektu młodzież gości 3 miesiące w Zgorzelcu ucząc się języka polskiego oraz zawodów: stolarz, kosmetyczka, operator mediów. Młodzież bierze udział w imprezach integracyjnych a w czasie wolnym poznaje uroki regionu pogranicza.Więcej informacji

E-LAERNING
DSC_0002
Każdy, kto podpisze umowę na roczny kurs nauki języka niemieckiego otrzyma hasło dostępu do platformy edukacyjnej, na której będzie miał możliwość  dowolnie powtarzać materiał z lekcji  i pogłębiać wiedzę za pomocą interaktywnych ćwiczeń dopasowanych do poziomu językowego i przerabianych temató. Bezpłatny kurs Online jest doskonałym uzupełnieniem spotkań z trenerem.
Postępy ucznia są monitorowane przez nauczyciela, który  nadzoruje postępy w nauce i udziela niezbędnych wskazówek.Więcej informacji