Łożyska kulkowe samonastawne – czym różnią się od zwykłych łożysk?

Łożyska kulkowe to elementy toczne, które wykorzystywane są w konstrukcji różnego rodzaju maszyn i układów mechanicznych. Od jakości ich wykonania oraz rodzaju zależy efektywność pracy w obszarze przenoszenia obciążeń osiowych i promieniowych, a także stabilność połączenia części mechanicznych. W tej kategorii produktów wyróżnia się m.in. łożyska kulkowe samonastawne. Dowiedz się, czym różnią się od tradycyjnych modeli.

Czym są łożyska kulkowe samonastawne?

Zgodnie z prostą definicją łożyska kulkowe samonastawne to części, które posiadają zdolność do samonastawiania się w przypadku niedużych luzów lub niewspółosiowości wału. Projektuje i wykonuje się je po to, aby zapewnić stabilną pracę układu. Obecnie kulkowe łożyska samonastawne stosowane są m.in. w:

  • maszynach rolniczych;
  • maszynach budowlanych;
  • dźwigach;
  • przenośnikach i systemach transportowych;
  • wentylatorach i klimatyzatorach;
  • przekładniach pasowych i napędach łańcuchowych;
  • urządzeniach do obróbki metalu i drewna.
  • liniach produkcyjnych;
  • itd.

Czym różnią się łożyska kulkowe samonastawne od zwykłych łożysk?

Oczywiście pomiędzy łożyskami kulkowymi samonastawnymi i zwykłymi łożyskami kulkowymi występują określone różnice. Poniżej w kilku zdaniach opisano niektóre z nich.

Kompensacja niewspółosiowości

Zdolność do samonastawiania się to podstawowa różnica pomiędzy łożyskami samonastawnymi a zwykłymi. W dużym skrócie polega to na tym, że łożyska z tej kategorii są w stanie rekompensować ewentualne niewspółosiowości wału. Te mogą wynikać m.in. z przesunięcia wału, niedokładnego montażu czy też pracy w trudnych warunkach i przy dużych drganiach. Standardowe łożyska kulkowe nie mają takiej zdolności - pracują w jednym, sztywnym położeniu.

Konstrukcja wewnętrznego pierścienia

Kolejną różnicę obserwuje się w konstrukcji wewnętrznego pierścienia łożyska. W przypadku modeli samonastawnych pierścień ten jest szerszy, co ułatwia montaż części na wale. Ponadto może być nieco przesunięty względem pierścienia zewnętrznego, co umożliwia kompensację niewspółosiowości. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zwykłych łożysk kulkowych. Tutaj pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne pozostają w stabilnej pozycji, dlatego łożysko sprawdza się tylko przy odpowiednio zamontowanym wale, gdzie nie ma żadnych przesunięć.

Zwiększona odporność na zmienne warunki pracy

Ze względu na swoją konstrukcję łożyska samonastawne kulkowe są bardziej oporne na pracę w trudnych oraz zmiennych warunkach. Właśnie dlatego będą lepszym wyborem w przypadku maszyn rolniczych, które w trakcie codziennej pracy narażone są na drgania. Modele samonastawne są mniej podatne na ewentualne usterki. Zdecydowanie bardziej narażone są na nie proste łożyska kulkowe, które gorzej radzą sobie ze wstrząsami, ze względu na stabilne połączenie powodujące większe tarcie. Przy tej samej aplikacji może okazać się, że modele samonastawne będą miały dłuższą żywotność. Oczywiście zależy to od indywidualnego zastosowania części, jej konserwacji oraz obciążeń.

Zależy Ci na zakupie wysokiej jakości łożysk do swoich maszyn? Znajdziesz je w ofercie przygotowanej przez Grupę Marat. Modele samonastawne dostępne są pod linkiem: https://sklep.grupamarat.pl/lozyska_zespoly_lozyskowe/lozyska_kulkowe_samonastawne,cat-83.