Mówiąc o maszynach budowlanych, większość z nas ma na myśli koparki, walce czy dźwigi. Jest jednak jeszcze jedna grupa narzędzi, które są potrzebne do wykonania różnego rodzaju prac. Jednym z nich jest zagęszczarka, służąca do zwiększania gęstości gleby. Co zatem warto wiedzieć o tym urządzeniu? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Jak skonstruowane są zagęszczarki?
Zagęszczarka jest urządzeniem budowlanym, której trzon oraz elementów roboczy to nic innego jak metalowa płyta. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie zagęścić grunt. Jak to się dzieje? Wszystko to dzięki wibracjom wytwarzanym za pomocą układu wibracyjnego, który składa się z wałków mimośrodowych. Całość napędzana jest ruchem silnika – spalinowego lub elektrycznego.
Wspomniana już płyta, pracuje bezpośrednio, stykając się z podłożem, co sprawia, że jest to główna część, całego sprzętu, która odpowiedzialna jest za zagęszczanie. Dodatkowo w skład jej konstrukcji wchodzi rama główna, mechanizm wibrujący, przekładnia, amortyzatory oraz włącznik/wyłącznik.
W zależności od zaawansowanego urządzenia może posiadać jeszcze innego dodatkowe wyposażenie.
Jakie są rodzaje oraz zalety zagęszczarek?
Decydując się na zagęszczarkę mamy do wyboru jednokierunkowe lub dwukierunkowe. Pierwsza opcja należy do tych lżejszych gabarytów – od 50 do 130 kg. Wykorzystuje się je na niewielkim obszarze. Działają tylko i wyłącznie w jednym kierunku – do przodu. Dwukierunkowe zagęszczarki są zdecydowanie większe, a co za tym idzie, cięższe. Mogą ważyć od 160 do nawet 800 kg. Sprawdzą się doskonale na większych terenach. Pracują zarówno do przodu, jak i do tyłu.
Kolejną klasyfikacją zagęszczarek jest rodzaj prowadzenia. Należą do nich te prowadzone ręcznie, które są najłatwiejsze, oraz samo przesuwne. Ich największą zaletą jest to, że przesuwają się po danej osi samoistnie, nie przerywając drgań. Wykorzystywane głównie podczas robót drogowych, gdzie występuje spory obszar do zagęszczenia. Warte uwagi są również zagęszczarki podczepiane, które posiadają ogromne płyty. Pracują one dzięki podłączeniu ich do ciągnika czy koparki. Ostatnim rodzajem są zagęszczarki wykorzystywane do prac na trudnych terenach. Mowa tutaj zagęszczarce kroczącej. Niestety jej cena jest ogromna, nawet dla dobrze prosperujących firm.
Szeroka oferta zagęszczarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/zageszczarki
Ile kosztuje zagęszczarka?
Zagęszczarki projektowane są specjalnie pod użycie na danym terenie oraz rodzaju gleby. Dlatego też modele mogą różnić się od siebie zarówno konstrukcją, rodzajem działania, oraz wagą. Tym, czym się różnią to również ich cena. Ile kosztują zatem zagęszczarki?
Za dobrej klasy urządzenia możemy zapłacić od 10 do nawet 18 tys. złotych. Są to zazwyczaj zagęszczarki stopowe. W podobnym zakresie cenowym znajdziemy ubijak jednokierunkowy – od 4 do 20 tys. złotych. W kolejnym przedziale cenowym znajdziemy zagęszczarki dwukierunkowe, za które zapłacimy już od 13 do nawet 150 tys. złotych i należą one do najdroższej grupy tego urządzenia. Znając już wartość poszczególnych modeli ubijaków, warto zastanowić się, który rodzaj będzie potrzebny nam, na naszym placu budowy. Zakup nieodpowiedniego wiązać się może z podwójnymi kosztami.
- Zewnętrzny materiał partnerski