Jak szybko dostarczyć uprawie magnez i siarkę?

Zabiegi nalistne nawozami makro i mikroelementowymi są obecnie standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie technologię prowadzenia łanu. Jednym z częściej aplikowanych nawozów w formie oprysku jest Alfa Siedmiowodny Siarczan Magnezu. Jest on bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, dlatego może być dodawany bez problemu do większości zabiegów fungicydowych, czy też insektycydowych.

Dlaczego warto stosować siarczan magnezu?

Nawóz zawiera dwa bardzo ważne dla roślin składniki pokarmowe w formach rozpuszczalnych w wodzie a tym samym łatwo przyswajalnych przez rośliny uprawne. Zwarty w nim magnez jest niezbędnym składnikiem chlorofilu — zielonego barwnika, dzięki któremu zachodzi proces fotosyntezy w roślinie. Natomiast siarka jest składnikiem, który uczestniczy w procesach przemian związków azotowych.

Nawóz wspiera nawożenie doglebowe wymienionymi wyżej składnikami, zwłaszcza w warunkach niekorzystnych do ich pobierania z gleby lub przy ograniczonym ich dopływie. W przypadku magnezu czynnikiem ograniczającym pobranie przez system korzeniowy jest niski odczyn gleby.

Jak dawkować Alfa Siedmiowodny Siarczan Magnezu?

Nawóz może być aplikowany kilka razy w sezonie wegetacyjnym, jego stosowanie powinno mieć charakter zapobiegawczy. Oznacza to, że jego dodatek do cieczy opryskowej można traktować jako standard. W przypadku odżywiania roślin uprawnych nie należy dopuścić do wystąpienia objawów niedoborów. Jeżeli one się pojawią, to oznacza pewny spadek plonu.

Uprawa

Termin aplikacji

Stężenie roztworu

Optymalna liczba zabiegów

Zboża ozime i jare

od początku strzelania w źdźbło do dojrzałości wodnej ziarna

(BBCH 30-71)

5%

3

Rzepak 

do fazy rozety do kwitnienia 

(BBCH 30-59)

5%

3

Ziemniak

od początku zakrywania międzyrzędzi do początku kwitnienia (BBCH 31-59)

5%

3

Burak cukrowy

od początku zakrywania międzyrzędzi (od BBCH 30)

5%

3

Uprawy sadownicze

podczas rozwoju owoców

1,5-2,0%

kilka razy w sezonie 

Warzywa

wraz z rozpoczęciem pierwszych zabiegów środkami ochrony roślin

 1,5-2,0%

kilka razy w sezonie 

Fertygacja

co 5-7 dni lub interwencyjnie po zaobserwowaniu objawów niedoboru

0,01-0,05%

kilka razy w sezonie

W skład linii nawozów Alfa wchodzi kilka produktów dedykowanych do nawożenia dolistnego roślin uprawnych. Więcej informacji o Alfa Siedmiowodnym Siarczanie Magnezu znajduje się tutaj https://osadkowski.pl/produkt/alfa-siarczan-magnezu-siedmiowodny-25kg--s-54692. Do powszechnie stosowanych należy Alfa Mikro i Alfa Makro. Mają one wysoką koncentrację składników pokarmowych w formach łatwo przyswajalnych dla roślin uprawnych.